Ennakko: Uudistunut Lempo näyttäytyy VaLePaa vastaan
24.8.2026

MITÄ: Harjoituspeli Lempo-Volley – VaLePa
MISSÄ: Lempäälä-areena
MILLOIN: Pe 28.8. klo 17.30
LIPUT: 6€, alle 16v ilmaiseksi, kausikortteja myynnissä
Tästä se lähtee – nimittäin lentopallokausi 2026–27.
Lempo-Volley lähtee uuteen kauteen 1-sarjan hallitsevana mestarina. Liigapaikkakaan ei ollut kaukana viime kauden päätteeksi liigakarsinnoissa. Loimu vei sarjan niukasti 3–2. Ne pelit ovat nyt kuitenkin historiaa, vaikka toki niistä voi ja saa ammentaa energiaa ja uskoa uudella kaudella.
Uudistunut Lempo kohtaa harjoituspelien avauksessa kivikovan liigajoukkueen VaLePan. Eikä ihan mitä tahansa VaLePaa, vaan pelaajalegendaikoni Mikko Eskon päävalmentaman VaLePan. Perjantain ottelu on Eskon ajan ensimmäinen VaLePalle, joten vierasjoukkueenkin otteisiin kohdistuu varmasti normaalia enemmän mielenkiintoa.
Lähdetään ensin katsastamaan Lempon kesää. Kuten mestarijoukkueille tyypillisesti käy, tähtipelaajia vietiin liigakentille. Tärkeät yleispelaajat Joel Itänen (Akaa) ja Kasimir Vuorinen (Tiikerit) siirtyivät sarjaporrasta ylemmäs. Kalle Nieminen (Lempo M2), Nico Nurmesniemi, Aaro Keisanen ja Aarni Ruohola jäivät myös pois mestarijoukkueesta.
Etenkin yleispelaajaosastolla on siis luvassa roolia ja vastuuta uusille vastuunkantajille. Jan Kangas (Pälkäne) ja Atte Leppälä (Tiikerit) ovat uusia kasvoja tälle pelipaikalle. Heidän lisäkseen passari Tatu Venetjoki (Tiikerit) ja hakkuri Tuomas Hänninen (Pälkäne) tulivat uusina kasvoina Lempoon. Lisäksi libero Simo Puttonen ja keskipelaaja Eetu Ahonen palasivat 1-sarjaan Lempon 2-joukkueesta.
Yksi merkittävä kesän tuoma muutos oli myös kahden mestarijoukkueen avainpelaajan, passari Teemu Nyströmin ja hakkuri Juho Panun aloittama armeija. Kaksikko on päässyt alkutaipaleen aikana hyvin pidettyä joukkuetreenien tahtia yllä.
Lempo aloitti joukkueharjoitukset heinäkuun lopulla, joten joukkue on saanut noin kuukauden hioa omia kuvioitaan. Nyt on hyvä aika ottaa starttia uusitulla kokoonpanolla pelien merkeissä.
VaLePa jäi viime kaudella ulos mitalipeleistä. Joukkueessa on tapahtunut muutoksia, ja ehkä se merkittävin nähtiin penkin takana. Mikko Esko korvasi slovenialaisen Martin Nemecin. Päävalmentajapesti on Eskolle ensimmäinen, viime kauden lopun hän oli vielä pelaajana Tutossa. VaLePan ryhmästä löytyy lähes Eskon veroinen legenda eli hakkuri Urpo Sivula. Hänen rinnallaan VaLePassa on paljon nuoria lupauksia yhdistettynä muutamaan laadukkaaseen kokeneempaan hankintaan.
Passivastuuta kantaa nyt nuori kotimainen duo Matti Maijala ja Niilo Kilpinen (Kuortane). Nuorten maajoukkuekeskuksesta saapui myös nuori hakkuri Miika Väisänen. Yleispelaaja Roland Jackson on mielenkiintoinen hankinta Tutosta, ja toinen yleispelaajahankinta Ville Järnvall on Lempolle tuttu viime kaudelta 1-sarjan Karpaaseista. VaLePan nuoriin tähtiin kuuluvat yleispelaajat Niklas Björlin ja Jiri Leinonen. Liigakokemusta tuovat uudet hankinnat, libero Teemu Lahti (Tiikerit) ja keskitorjuja Roope Keskinen (Tuto).
VaLePa on varmasti valmis parantamaan viime kaudesta ja ryhmä onkin mielenkiintoinen sekoitus nuorempia ja kokeneempia liigapelaajia.
VaLePan liigakausi alkaa vasta 17.10. miesten EM-kisojen vuoksi. Niinpä joukkueella on pitkä pre season aikaa valmistautua. Viime kaudella vastaavassa pelissä nähtiin historiallinen Lempon voitto 3–2. Se siivitti silloin Lempolle hienot alkutahdit mestaruuskaudelle. Varmasti kiinnostava ottelu on myös nyt luvassa.
Seuraa heitä
Lempo: Tatu Venetjoki. Uusi passari muodostaa Teemu Nyström kanssa laadukkaan parivaljakon. Liigakokemusta usealta kaudelta Tiikereistä ja Kyyjärveltä.
VaLePa: Teemu Lahti. Kokenut libero ja takakentän johtaja, joka on pelannut paljon yleispelaajana. Tuo VaLePaan johtajuutta ja laatua.
Kuva: Kari Kautto