Lempon C-pojat saivat rutkasi oppia SM-finaaleissa, sijoitus 12:s
15.4.2026

Lempon C12-pojat pelasivat nousujohteisen kevään ja paransivat otteitaan turnauksesta toiseen, joten paikka Kuortaneen SM-finaaleissa 11.-12. huhtikuuta oli ansaittu. Finaaliturnaus oli huikea kokemus avajaisten Maamme-lauluineen, Olli Kunnarin tervehdyksineen ja 28 tyttö- ja poikajoukkueen yleisine hulinoineen.
Turnaukseen saavuttiin jo perjantaina ja lyhyet treenit Kuortanehallissa olivat paikallaan ympäristöön totuttelussa. Lauantaina alkusarjassa oli havaittavissa pientä jännitystä ja avausottelu hävittiin lopulta suhteellisen selkeästi, toisessa ottelussa turnauksen voittajajoukkue Kempelettä vastaan piristyttiin jo pistäen heille kunnolla kampoihin.
Joukkueessa oli muutama sairastuminen ja loukkaantuminen turnauksen aikana, mm. passarin sairastuminen niin, että turnaus jäi harmillisesti kokonaan välistä. Tämä tietysti sekoitti peliä, mutta hienosti pojat nousivat uusien roolien haasteisiin. Sunnuntaina jatkettiin piristyneitä otteita läpi päivän.
Rutkasti jäi reppuun kaikenlaista kokemusta mm. miten näin isoon tapahtumaan valmistaudutaan henkisesti, miten jaksetaan pitkät päivät ja odottelu. Mutta ennen kaikkea miten pitää tarkoituksellisesti kotisalilla arkena läpi kauden treenata, että voidaan tällä tasolla pistää kampoihin pääasiassa vuotta vanhemmille ja fyysisemmille pelaajille.
Lempon lopullinen sijoitus oli 12:s.


Kuvat: Onni Keinonen / Lentopalloliitto