Laura Liikanen jatkaa – Inka Siekkinen ja Elli Siirilä uusina pelaajina Lempoon
2.7.2025

Lempo-Volleyn naisten 1-sarjajoukkue on solminut kauden 2025–26 mittaisen jatkosopimuksen libero Laura Liikasen kanssa. Lisäksi uusina pelaajina Lempo-Volleyn joukkueeseen liittyvät kauden 2025–26 kattavilla sopimuksilla yleispelaaja Inka Siekkinen ja keskitorjuja Elli Siirilä.
Siekkinen siirtyy Lempoon Mestaruusliigasta LiigaPlokista, Siirilä puolestaan 2-sarjasta Alahärmän Kisan Team AK:sta.
Sopimusten myötä Lempolla on koossa 14 sopimuspelaajaa 1-sarjajoukkueessa.
Laura Liikanen, libero

21-vuotias ja 164-senttinen libero Laura Liikanen aloittaa Lempossa toisen kautensa. Hän siirtyi kesken viime kauden kauden alkupuolella Lempoon ja kasvatti rooliaan kauden aikana esittäen hienoja otteita takakentällä.
– Täällä on tosi hyvä seura, tykkäsin viime kaudella koko organisaatiosta ja kausikin meni hyvin, niin ilman muuta halusin jatkaa, Liikanen kertoo.
164-senttinen Euran kasvatti on pelannut aiemmin 1-sarjaa LP-Vampulan Akatemiassa. Takakentän sähikäinen luo tunnelmaa tuuletuksillaan ja puolustuksillaan.
– Vahvuuksiani ovat kentällä tietynlainen rauhallisuus ja varmuus. Odotan tiukkoja pelejä ja että voitetaan paljon pelejä sekä hyvää joukkuehenkeä.
Inka Siekkinen, yleispelaaja

21-vuotias ja 173-senttinen yleispelaaja Inka Siekkinen on kotoisin Pihtiputaalta ja käynyt Plokin lentopallopolun alusta loppuun. Mestaruusliigassa Siekkinen debytoi jo kaudella 2021–22.
– Lempäälässä on mahtavat puitteet pelata ja harjoitella. Lisäksi minulle tuli heti todella lämmin fiilis joukkueesta ja organisaatiossa toimivista ihmisistä. Ne saivat valitsemaan Lempon, Siekkinen perustelee.
Viime kaudella Siekkinen pelasi vain kuusi liigaottelua käsivamman vuoksi. Nyt edessä on maisenvaihdos ja haussa suurempi pelillinen rooli Lempossa 1-sarjassa. Aiemman uransa aikuisten sarjoissa Siekkinen on pelannut Plokin liiga- ja 2-sarjajoukkueissa.
– Pelaan aika tunteella. Lisäksi minulla on kova halu aina voittaa. Pyrin sytyttämään kentällä myös muita omalla olemisellani.
Siekkinen muodostaa Lempon yleispelaajanelikon Tiia Virran, Roosa Päykkösen ja Adelia Launosen kanssa.
– Odotan kovia pelejä ja että pystytään voittamaan pelejä. Odotan uutta arkea Lempäälässä, joukkuetta, valmennusta, oikeastaan kaikkea uutta.
Elli Siirilä, keskitorjuja

18-vuotias ja 177-senttinen keskitorjuja Elli Siirilä ottaa peliurallaan uuden haasteen ja siirtyy 2-sarjasta porrasta ylemmäs 1-sarjaan. Vetelistä kotoisin oleva Kokkolan Tiikereiden kasvatti pelasi viime kaudella 2-sarjassa Alahärmän Kisan Team AK:ssa ja kohtasi Lempon Suomen Cupissa.
– Valitsin Lempon, koska Lempäälässä on hyvä ja motivoitunut joukkue, hyvä valmennus sekä puitteet kunnossa, Siirilä kertoo.
Teräväliikkeinen ja kimmoisa pelaaja muodostaa Lempon keskipelaajaosaston yhdessä Isabel Pyhällön, Erika Kanniston ja Lotta Alatalon kanssa.
– Vahvuuksiani ovat nopeus ja päättäväisyys sekä joukkuepelaajana yhteistyökykyisyys ja puheliaisuus.
– Odotan ensi kaudelta kovia treenejä ja hyviä pelejä ja ennen kaikkea sitä, että pääsee kehittymään pelaajana.
Tervetuloa Lempoon Inka ja Elli! Inka Siekkinen pelaa Lempossa numerolla 4 ja Elli Siirilä numerolla 21.
Lempo-Volleylla on vielä yksi pelaajasopimus julkaisematta kaudella 2025–26.
Lempo-Volleyn sopimustilanne 2.7.2025
2 Lotta Alatalo, keskitorjuja
4 Inka Siekkinen, yleispelaaja
5 Elsa Tokee, libero
7 Carina Lehto, passari
8 Roosa Päykkönen, yleispelaaja
9 Adelia Launonen, yleispelaaja
10 Laura Yläjärvi, hakkuri
11 Isabel Pyhältö, keskitorjuja
12 Tiia Virta, yleispelaaja
13 Karoliina Viitaniemi, hakkuri
14 Erika Kannisto, keskitorjuja
15 Ella Paloniemi, passari
21 Elli Siirilä, keskitorjuja
22 Laura Liikanen, libero
Päävalmentaja: Maria Laine