Ennakko: Lempo tekee paluun kotisaliin vieraspelien jälkeen

5.11.2026

MITÄ: Runkosarjaa Lempo-Volley – Isku-Veikot

MISSÄ: Lempäälä-areena

MILLOIN: 7.11.2026 kello 15.00

LIPUT KOTIPELIIN 10/7€, alle 16v ilmaiseksi

LEMPO-KLUBI Liput 20€ + pääsylippu. Lue lisää täältä

Ennakkohaastattelu

Lempo-Volley palaa miesten 1-sarjassa kotisaliinsa pelattuaan kolme edellispeliä vieraskentällä. Vieraskiertueen saldo oli voitto Jankosta 1-sarjassa NarPasta Cupissa sekä niukka 2–3-tappio Ducksille.

Viimeksi kotisalissaan Lempo taipui Kiistolle, joten nyt joukkue hakee voittosaldoon paluuta kotikentällä ja 1-sarjapeleissä. Toistaiseksi Lempo on kuitenkin ottanut vähintään yhden sarjapisteen joka ottelusta.

– Kotona on aina jonkin verran helpompaa pelata kuin vieraissa, kun on tuttu sali ja rutiini. Vierassaleissa on aina omat erilaisuutensa, kuten viimeksi Raumalla. Odotan meiltä Isku-Veikkoja vastaan hyvää Lempon näköistä tekemistä ja että hoidetaan homma kotiin, Lempon hakkuri Tuomas Hänninen kertoo.

Lempo jakoi viime viikonlopun tuplassa peliaikaa laajasti kaikille. Mukana oli pitkästä aikaa kaikki 13 pelaajaa. Tuomas Hänninen takoi kovaa jälkeä Cup-ottelussa NarPaa vastaan. Lempo ei jättänyt alempisarjalaiselle mahdollisuuksia, NarPa keräsi 10, 11 ja 12 pistettä. Sarjassa Lempo on toisena, tasapisteissä sarjakärki Ducksin kanssa.

Lempon vastus Isku-Veikot aloitti kuluneen kauden vahvasti, kun se voitti Pälkäneen ja OsVan. Sen jälkeen on tullut kaksi tappiota, mutta koskilaisryhmä on pelannut vasta viisi peliä, kun Lempolla on jo esimerkiksi viisi. Sarjassa Isku-Veikot on sijalla 11.

Viime viikolla Isku-Veikot hävisi Loimulle 0–3, mutta pelasi hyvin ja keräsi pikkupisteitä 20, 21 ja 22.

– Isku-Veikot pelasi vahvan pelin Loimua vastaan Suomen Cupissa, vaikka hävisivät. Haasotoivat liigajoukkuetta erittäin hyvin. Meidän pitää olla valmiina siis pelaamaan pisteiden eteen. He ovat saaneet varsinkin hyökkäyspeliin tehoja viime peleissä, joten meidän pitää torjunta-puolustuksessa tehdä asiat hyvin, Lempon päävalmentaja Tuomas Alatalo kertoo.

Isku-Veikoilta löytyy useita entisiä Lempo-pelaajia. Passari Ville Tuki siirtyi Valkeakoskelle Pälkäneeltä pelattuaan aiemmin monta kautta Lempälässä. Tuki nousi heti Isku-Veikkojen kapteeniksi. Tuomas Sillanpää tuo hakkurin rooliin tehoja ja kokemusta, Kendrön Tüür nuoruuden intoa ja Jani Liski varmuutta yleispelaajapuolelle.

Koskilaisten tehopelaajia ovat olleet alkukaudella viimekauden tavoin hakkuri Tommi Lindström ja yleispelaaja Ville Raita. Keskitorjuja Markus Kaurto tuo maajoukkuetason kokemusta.  

Seuraa heitä

Lempo: Tuomas Hänninen. Hakkuri on pelannut oivaa alkukautta ja jakanut vastuuta Juho Panun kanssa. Suomen Cupissa 14 pistettä kolmeen erään.

Isku-Veikot: Ville Tuki. Lempääläisille tuttu passari kantaa isoa roolia Isku-Veikoissa, heti kapteeniksi.