Ennakko: 1. Puolivälierä Sampo – Lempo-Volley 3.4.
1.4.2021

MITÄ Pielaveden Sampo – Lempo-Volley
MISSÄ Pielaveden liikuntahalli
MILLOIN Lauantai 3.4. klo 14
LIVELive Sammon Facebook-sivulla.Otteluun ei pääse yleisöä koronatilanteen vuoksi.
Kauan odotetut pudotuspelit ovat vihdoin täällä. Viime kaudella ne jäivät koronan vuoksi yhteen ja tällä kaudella koronasiirrot pidensivät runkosarjaa lähes kuukaudella. Eli kyllä, näitä pelejä on odotettu kovasti.
– Onhan näitä odotettu, kun viime vuonna jäi pelaamatta. Ja nyt kun vielä saadaan pelata tässä tilanteessa, niin toivottavasti pelataan pitkän kaavan kautta, Lempon tähtipelaaja Tomi Rumpunen kertoo.
– Kyllä pleijarit aina sytyttää, ja kevään piteneminen myös nostaa pelin tasoa ja jaloissa alkaa olla erilaista vetreyttä, Lempon varakapteeni Teemu Koivunen komppaa.
Lempo-Volley sijoittui runkosarjassa kolmanneksi ja Pielaveden Sampo kuudenneksi. Niinpä Lempolla on kotietu, joten sarja aloitetaan lauantaina Pielavedellä. Sunnuntaina haetaan ratkaisu Lempäälässä.
Runkosarjan molemmat kohtaamiset menivät Lempolle. Kumpikin peli pelattiin tämän vuoden puolella, joten molemmat tuntevat toisensa. Hakkarissa tammikuussa Lempolle 3–0 ja kolme viikkoa sitten Pielavedellä Lempolle 3–1.
Runkosarjan päätöspeleissään Lempo koki tappiot vieraissa TuTolle ja Kykylle. Toisaalta kenraali oli opettava: vastassa runkosarjan kärkikaksikko, ja molemmissa hyvää haastoa, joten pelituntuma on hyvä. Sampo puolestaan hävisi päätöspelinsä Jymylle 3–0. Sitä ennen tuli kaksi voittoa.
Lempo-Volleylla on viime peleissä ollut hieman loukkaantumisten vuoksi ongelmia. Kasper Pennanen on loppukauden poissa, hakkuri Tuomas Sillanpään ranne otti uutta osumaa TuTo-pelissä. Hänen pelikuntonsa ratkeaa pelipäivänä. Hakkurin tontilla on kuitenkin erinomainen vaihtoehto: Henri Laine on kantanut vastuuta loppukaudesta, esitti kauden parastaan Kyyjärvellä ja tehoili 22 pistettä.
Mukaan rosteriin Lempo saa yleispelaaja Tommi Niemisen, joka pääsi vapaille armeijasta sopivasti pudotuspelin kynnyksellä. Nieminen tuo uhkaa syöttövaihtoon ja leveyttä yleispelaajapuolelle.
Lempon avainpelaajia ovat passari Saku Tuomivaara ja libero Jyri Niemi. He luovat vankan pohjan hyökkäyspelille, joka on Lempon vahvuus. Tehoduo runkosarjassa oli Tomi Rumpunen ja Sillanpää, lisäksi keskipeli Sten Kruudan johdolla lähti runkosarjan lopussa rullaamaan uusilla kierroksilla.
– Meidän nuorella passarilla Sakulla on kokeneita pelureita ympärillä, joten kaikki edellytykset on jatkoon mennä tästä parista. Jos saadaan side out pelittämään ja jaksetaan torjunta- ja puolustuspelissä olla kärsivällisiä, niin uskon meidän mahdollisuuksiin, Lempon päävalmentaja Esa Kunnari avaa ajatuksiaan.
Ulkomaiden kenttiä ja liigafinaaleja tahkonneella Tomi Rumpusella tuskin tärisee. Hän nostaa esiin paljon puhutun Pielaveden liikuntahallin, joka nousi puheenaiheeksi Mestaruusliigan finaaleissa. Se ei tunnetusti ole helppo paikka pelata. Lempo tosin siellä onnistui maaliskuussa voittamaan, kuten VaLePan ratkaisevassa finaalissa.
Koivunen uskoo joukkueen perustasoon.
– Täytyy pitää korvien väli vahvana. Oman tasoisella pelillämme, mitä kaudella parhaillaan olemme esittäneet, pystymme tämän sarjan klaaraamaan.
Sammolla osa pelaajista, muun muassa tähtipassari Ilja Ivanov ja päävalmentaja Sergei Ivanov ovat olleet koronakaranteenissa, mutta tartuntoja ei joukkueessa ole ollut. Heidän pitäisi olla peliluvallisia pudotuspelien alkaessa. Etenkin passari Ivanov, joka pelaa ajoittain myös hakkurina, on tärkeä palanen joukkuetta. Lisäksi hänen hyppysyöttönsä on sarjan parhaita, ellei paras. Lempokin saa toki hyvän haastajan Henri Laineen hypäreistä.
– Pielavedellä nuori lahjakas joukkue vahvistettuna parilla liigakonkarilla. Täysillä pitää pelata, jos haluaa voittajana päästä ulos Pielavedeltä, Kunnari kertoo.
Konkarit tarkoittavat kapteeni, yleispelaaja Lasse Räisästä, paluun edellispelissä kokoonpanoon tehnyttä yleispelaaja Timo Leikasta ja keskitorjuja Tuomo Ikosta. He ovat joukkueen kokenut ydin. Etenkin yp-pari Räisänen–Leikas on kovaa valuuttaa 1-sarjassa. Vaikka pomppu ei ehkä nouse parhaiden vuosien lailla, löytyy suoritusvarmuutta. Sitä Sammon muuten nuori ja hieman virhealtis ryhmä kaipaa.
Nuoruutta tuovat muun muassa hakkuri/yleispelaaja Niko-Matias Puhakka, libero Jere Auvinen ja keskitorjuja Aatu Nykänen. Heistä Puhakka ja Nykänen ovat isossa osassa Sammon hyökkäystehoja.
– Sammon joukkue on tullut aika tutuksi, kun kaksi peliä melko tuoreesti pelattu, eikä joukkue ole paljoa viime kaudesta muuttunut, luonnehtii Rumpunen vastustajaa.
Sampo voitti runkosarjassa vain kolme kotipeliään, vieraissa tuli neljä lisää. Taktisesti yksi mahdollisuus on kahden passarin taktiikka, jolloin Jyri Meriruoko tulee mukaan. Silloin he saavat Ilja Ivanovin tehot mukaan etukenttäkierroksella. Paljon Sammon peli pohjaa Ivanovin taidolle, kovalle syötölle ja hakkuri Puhakan ja kokeneiden yleispelaajien tappotehoihin. Jos Sammon vastaanotto ei ole toivottua, Lempo päässee torjunnallaan vahvaan asemaan. Syöttöpeli korostuukin avauspelissä, sillä lyhyessä pudotuspelisarjassa avauspelin startti nousee isoon rooliin ja määrittämään suuntaa. Syötöllä sitä voi kummasti helpottaa.
– Meidän pitää pystyä välttämään virheitä, niitä on tullut molemmissa Sampo-peleissä liikaa. Lisäksi nostopeli on isossa roolissa, sitä kautta saamme keskipeliä paremmin mukaan, Rumpunen analysoi.
ENNAKKOHAASTATTELUSSA ENEMMÄN KOIVUSEN JA RUMPUSEN MIETTEITÄ
SEURAA HEITÄ
Lempo-Volley: Sten Kruuda. Nähdäänkö lisää kukkotuuletuksia tai muita versioita (lue taustaa täältä). Keskitorjuja on ydinpelaaja, joka suorittaa vankalla kokemuksella. Vahva etenkin torjuntapelaamisessa.
Sampo: Timo Leikas. Toinen kokenut konkari, joka päässyt pitkän loukkaantumisen jälkeen taas pelikuntoon. Pelannut tällä kaudella vasta kolmessa pelissä, joten pelivire arvoitus. Yleispelaajan pelaava kehäkettu tuo rauhallisuutta ja ratkaisuvoimaa.
PUDOTUSPELISYSTEEMI
Kaksi peliä peräkkäisinä päivinä. Kahdella voitolla jatkoon. Jos voitot 1–1, pelataan ratkaisevan kultainen erä Hakkarissa.
Muut puolivälieräparit: TuTo–NaPa, Kyky–Jymy ja Kuortane–Isku.
KOKOONPANOT
PARHAAT PISTEMIEHET
Sampo: Lasse Räisänen 178, Niko-Matias Puhakka 151, Aatu Nykänen 144, Ilja Ivanov 137, Kimmo Ylönen 90
Lempo: Tomi Rumpunen 233, Tuomas Sillanpää 206, Simo Puttonen 157, Henri Laine 127, Tatu Härkönen 122
HISTORIAA
Voitot: Lempolle 3–1
13.3.2021 Sampo – Lempo-Volley 1–3 (tämä kausi)
31.1.2021 Lempo-Volley – Sampo 3–0 (tämä kausi)
23.2.2020 Sampo – Lempo-Volley 3–1
9.11.2019 Lempo-Volley – Sampo 3–0
Kuva: Antti Raunio
Video: Antti Raunio