Lempo kohtaa Jymyn Hakkarin lauantaissa – Kokeilussa laadukkaampi livelähetys
15.2.2021
Miesten 1-sarja jatkuu Lempo-Volleyn osalta tulevana lauantaina kotisalissa. 20. helmikuuta Hakkariin saapuu kauden avauskohtaamiseen Nurmon Jymy Seinäjoelta. Ottelu alkaa perinteisesti kello 16.
Joukkueiden piti kohdata jo joulukuussa Nurmossa, mutta se peli siirtyi maaliskuulle koronarajoitusten vuoksi.
Lempo pääsee koitokseen viiden pelin voittoputkessa. Edellispelissä Karhulan Veikot kaatui 3–0. Sarjasijoitus Lempolla on kolmas.
Jymy on sarjassa toiseksi viimeisenä sijalla 10. Viime kauden yllättäjän kausi ei ole sujunut ennakoidusti. Joukkueen päävalmentaja vaihtui kesken kauden, mikä on 1-sarjassa harvinaista: pitkäaikainen päävalmentaja Slobodan Krjlic siirtyi syrjään omasta aloitteestaan, ja alkuvuodesta joukkueen peliä on johtanut Ari Perämäki. Jymy menentti ykköstähtensä, hakkuri Mika Mäntylän Kyyjärven Kykyyn tavoittelemaan liiganousua.
Vuoden 2021 viidestä pelistään Jymy on voittanut yhden, se oli joukkueen edellispeli kovavireistä East Volleyta vastaan, mikä oli positiivinen signaali Jymyn kevätvireestä.
Viime kaudella joukkueet voittivat omat kotipelinsä keskinäisissä kamppailuissa.
Lempo yrittää saada ottelusta laadukkaampaa livelähetystä Youtuben kautta. Jos tämä ei onnistu, lähetetään peli Facebookin kautta perinteisesti.