Lempon A-pojat eteni SM-finaaleihin - D- ja F-junnuilla kauden päätösturnauksia
13.4.2025

Lempon A-pojat eteni ikäluokan SM-finaaleihin.
Lempon A-pojat järjestivät lauantaina 12.4. Hakkarin liikuntahallilla D-lohkon välieräturnauksen. Vieraiksi saapuivat Haminan Arsi, Kempeleen Lentopallo sekä Ylihärmän Junkkarit. Turnauksessa oli jaossa kahdelle parhaalle paikka SM-finaaleihin.
A-ikäisten turnausrytmiä rauhoitetaan keväällä ylioppilaskirjoitusten takia ja niinpä edellisistä otteluista oli ehtinyt vierähtää jo pari kuukautta. Lempon kone käynnistyi hieman hitaasti päivän ensimmäisessä ottelussa Arsia vastaan, mutta lopulta Lempo onnistui kaivamaan 2-0-voiton.
Pitkä tauko ja tankkaus sai Lempon hyvään vireeseen KempeLettä vastaan. Vaikka tasokasta ja kovaa lentopalloa nähtiinkin verkon molemmin puolin, niin Lempo teki liian paljon omia virheitä ja KempeLe otti oikeutetusti 2-0-voiton.
Turnauspäivän päätti ottelu Ylihärmän Junkkareita vastaan. Kuten päivän muutkin vastukset, myös YJ:n joukkue oli uusi tuttavuus, jota ei oltu vielä tällä kaudella kohdattu. Ottelun voittajalle oli tiedossa lohkon kakkospaikka sekä paikka SM-finaaleihin. Ensimmäinen erä näytti jo menevän Lempolle, kun taululla oli lukemat 22-12. Junkkarien syöttö oli myrkkyä ja vaati 8 pistettä ja 2 aikalisää ennen kuin Lempo sai vastustajan pisteputken poikki. Ensimmäinen erä lopulta 25-21 Lempolle. Toiseen erään sisuuntunut Lempo lähti vauhdikkaasti liikkeelle ja piti kaasun pohjassa loppuun asti ottaen 25-13 erävoiton ja koko ottelun 2-0.
Lohkon voittaja KempeLe sekä lohkokakkonen Lempo suuntaavat SM-finaaleihin. Muut finaalijoukkueet: Vaasan Kiisto, Oulunsalon Vasama, Loimu/I-V, PuMa-Volley, Puijo Wolley sekä Rantaperkiön Isku.
SM-finaaliturnaus järjestetään Tampereella 3.-4.5.2025. Turnaus piti pelata Kokkolassa, mutta kun Kokkolan Tiikerit ei päässyt finaaleihin, turnaus siirrettiin Tampereelle.
Lempon A1-tytöt taisteli lauantaina SM-finaalipaikasta kotiturnauksessa Sääksjärvellä. Päivä kulminoitui viimeiseen otteluun Salon Viestiä vastaan, jossa ratkaistiin turnauksen kakkossija ja näin ollen finaalipaikka. Fiilis hallissa oli huikea ja pelissä nähtiin upeita suorituksia puolin ja toisin. Lempo joutui kuitenkin lopulta taipumaan ja finaalipaikka jäi tällä kertaa saavuttamatta. Vapun jälkeen pelataan siis sijoista 9-12.
Kiitos sekä kotiyleisölle että vastustajien kannattajille hurjasta kannustamisesta päivän aikana. Kahviakin kuulemma myytiin litratolkulla.
Lempo A2 pelasi lauantaina A-tyttöjen välieräturnauksen Kanavan koululla. Viivi Huurneen komennossa joukkue pelasi hyvää peliä koko päivän. Kolme peliä ja niistä kolme voittoa toivat komeasti välieräturnauksen voiton, ja pelit jatkuvat sijoitusturnauksessa.
D-poikien aluefinaalien ensimmäinen päivä pelattiin lauantaina Lempäälässä. Lempo Siniset taistelivat parhaana kolmesta lohkovoittajasta itsensä suoraan välieriin! Valkoiset olivat kovassa lohkossa lohkokakkosia, ja ristikkäispelin voitto siivitti huomisiin puolivälieriin. Mustat voittivat oman alkulohkonsa ja pelasivat päivän viimeisenä pelinä ristikkäispelin toista lohkovoittajaa vastaan. Tiukka tappio ja huomenna pelit jatkuu myös puolivälierissä. Kaikki kolme joukkuetta taistelevat sunnuntaina siis sijoista 1-6!
DT-tytöt Valkoinen lähti B-Finaaleihin mahdollisimman haastavasta tilanteesta. Turnaukseen lähdettiin kahdella pelaajalla + yksi vahvistus E-ikäisistä. Sai olla kyllä ylpeä hienoista palloralleista ja taisteluista. Lopullinen sijoitus oli 20
DT-tytöt Sininen pelasi Perniössä B-finaalissa sijoista 13-20. Flunssa verotti joukkuetta ja paikalle saatiin neljä pelaajaa. Hienolla pelillä päivän saldona 4 voittoa, 1 tasapeli ja sillä sija 13.
F-juniorit päättivät kauden viimeisen turnauksen hienoihin peleihin ja mitaleihin.
A1-tyttöjen pelikuvat: Tomi Nokelainen