Lempon C- ja E-junnujen hienot sarjakaudet päätöksiin viimeisillä turnauksilla

12.4.2026

C- ja E-junnujen kauden viimeiset turnaukset pelattu lauantaina ja sunnuntaina 11.-12. huhtikuuta.

CT Sinisten kauden päätösturnaus Akaassa. Päästiin oikein isoihin saleihin pelaamaan. Tuloksena turnauksen 2. sija vaiherikkaan ja kivan päivän jälkeen. Onnistumisista ja hyvästä pelivireestä oli meidän eilinen päivä tehty.

Lempo CT Valkoiset kauden viimeisessä sarjaturnauksessa Hämeenlinnassa. Alun ihmettelyn jälkeen meininki parani ja saatiin yksi voittoisakin peli. Mutta se mikä tärkeintä, oltiin rohkeita ja syötöt onnistuivat. Mukavasti kehitystä tapahtunut. Valmentaja saa olla tyytyväinen.

Kevätkaudelle C-poikien sarjaan ilmoittautunut Lempon toinen joukkue suuntasi lopputurnaukseensa Helsinkiin. Alkulohkon ensimmäinen ottelu päättyi tasaisen väännön päätteeksi voitokkaasti. Vaikka seuraavissa peleissä vastustajat osoittautuivat paremmiksi, taisteluilme ja hyvät tilannekohtaiset ratkaisut pysyivät yllä läpi koko turnauksen. Päättynyt kausi osoitti, miten pelinlukutaidolla ja liikkeellä voi kompensoida parin vuoden fyysisen kasvun takamatkaa.

E-15 tytöt pelasivat hienon kaksipäiväisen finaaliturnauksen Salossa. Vaikka vastustajat olivat välillä kovempia, tytöt pelasivat silti rohkeasti ja hienosti omalla tasollaan. Kauden aikana on tullut huimaa kehitystä ja tulos on ollut, kuten pitääkin, nousujohteinen. Kauden lopullinen tulos AM-sarjan sija 11.

E-junnuilla hieno kauden päätös finaaliturnauksessa Loimaalla. Tosipelien tuntua haettiin avajaisten, tiukkojen pelien sekä kovan kannustuksen kautta. Tasaisten alkulohkojen jälkeen Lempo Musta ja Lempo Sininen päätyivät kamppailemaan keskinäisessä pelissä sijoista 5 & 6, kun puolestaan Lempo Valkoinen selvitti tiensä välieriin. Joukkue kasasi itsensä hienosti päivän viimeiseen koitokseen ja kotiin lähdettiin pronssimitalien kera. Erityisen ylpeä valkku on siitä, miten koko päivän Lempon U11-joukkueet pitivät yhtä ja kannustivat toisiaan, vaikka keskinäisiäkin pelejä pelattiin.