Monipuolinen Lempo-lauantai useine turnauksineen
1.2.2020

Helmikuu alkoi kovalla tahdilla, kun 11 joukkuetta oli pelipaita päällä edustamassa. Tässä kooste joukkueiden turnauksista ja peleistä.
Miesten 1-sarjassa Lempo jatkoi kotipeliensä huikeaa saldoa. Karhulan Veikot kaatui Hakkarissa 3-0 (25-19, 25-21, 25-23). Peli oli runkosarjan viimeinen kotipeli: saldo oli 10/10 voittoa ja 30/30 voittoa. Seuraava kotipeli onkin maaliskuussa pudotuspeleissä. Runkosarjaa on jäljellä kaksi vieraspeliä, Lempo on 1-sarjan kärkipaikalla.
Junioreissa pelasivat C-juniorit ja E-juniorit.
C05-tytöt pelasivat kotiturnauksen Sääksjärvellä, C-pooliturnaus SM-sarjaa. Turnaus oli tärkeä, sillä seuraava turnaus on SM-välierät ja tässä turnauksessa oli panoksena hyvät lähtökohdat välieräturnaukseen.
C-tytöt pelasivat upean turnauksen ja voittivat kolme neljästä peleistään. Avauspelissä kaatui kova Salon Viesti 2-0 ja toisessa KempeLe 2-0. Lohkovoittaja Nurmon Jymy oli parempi 2-0, mutta päätöspelin 2-0 voitto Pieksamäen Tsempistä varmisti lohkon toisen sijan ja ykkössijoitetun paikan välieräturnaukseen.
C06-tytöt pelasivat Äetsässä VaLePan emännöimän turnauksen. F-poolissa voitto 2-0 VaLePasta, mutta selvät häviöt LP Kangasalle ja Euralle.
C-pojat pelasivat Savonlinnassa, jonne olivat lähteneet jo perjantaina ajelemaan ja yöpymään. D-poolissa tuli kolmas sija: ensin tappiot koville Iskulle ja East Volleylle ja päätöspelissä voitto VanLesta. Kolmossija varmisti paikan SM-välierissä!
C2-pojat eli D-ikäiset pelasivat pitkän turnauspäivän kotikentällä Kuljussa. Yhdellä kentällä pelattu turnaus oli kunnon rutistus aamusta pitkälle iltapäivään. E-poolissa tuli kaksi tappiota ja voitto, mutta tottuminen ison kentän peliin näyttää koko ajan paremmalta.
E-tytöissä Lila ja Pinkki pelasivat Tiikeri-sarjaa Kangasalla. Pinkki oli voittamaton, kaikista peleistä voitot ja Lila säesti hienosti nappaamalla kaksi voittoa.
E-pojissa Musta ja Sininen pelasivat Aluemestaruussarjaa. Musta pelasi B-lohkossa kotiturnauksen Lempoisissa: tuloksena kaksi voittoa, tappio ja toinen sija lohkossa. Sininen pelasi A-lohkossa Salossa kolmen joukkueen turnauksessa, josta ei voittoja tullut.
E-poikien Tiikeri-sarjaa pelasivat Valkoinen ja F-ikäisten Pyssyt. Valkeakoskella pelatusta turnauksesta ei ole vielä tullut tuloksia. Se tiedetään, että Lempo Valkoinen nappasi neljästä pelistä neljä voittoa.
TULOSPALVELUT
C05-tytöt: SM-sarjan C-poolin kotiturnaus Sääksjärvellä
C06-tytöt: F-pooli Sastamalassa
C-pojat: D-pooli Savonlinnassa
C-pojat: E-pooli kotiturnaus Kuljussa
E-tytöt: Tiikeri-sarjaa Kangasalla
E-pojat: AM-sarjaa Salossa (Sininen) ja Lempoisissa (Musta)
E-pojat: Tiikeri-sarjaa Valkeakoskella
















